GZS_Skupaj_RGZS_Skupaj_Rgzs_logo_kratek_barvniGZS_Skupaj_R
  • Članice GZS
  • Koledar
    • Koledar
    • Rezultati
    • Covid-19 informacije
  • Panoge
    • Moška športna gimnastika
    • Ženska športna gimnastika
    • Ritmična gimnastika
    • Gimnastika za vse
    • Akrobatika
  • Novice
  • Športniki
    • Reprezentance
    • Mednarodni vrhunci
    • Boj proti dopingu
    • Pravice in obveznosti športnikov
  • Center znanja
    • Strokovni kongres
    • Znanstveni kongres
    • Usposabljanja GZS
    • Sodniška dejavnost
    • Gimnastična knjigarna
  • O zvezi
    • Prehodimo SLO
    • O GZS
    • Sponzorji GZS
    • Prijava GZS
    • Poslanstvo GZS
    • Zgodovina gimnastike
    • Organi GZS
    • Mednarodna dejavnost slovenske gimnastike
    • Akti GZS
    • Gimnastika v medijih
    • Prijava na e-novice
    • Povezave
  • Projekti GZS
    • 19. svetovni pokal v športni gimnastiki
    • Trajnost v slovenski gimnastiki
    • Slovenija telovadi
    • Baza za uspeh
    • Family in Gymnastics – Famnastics
    • Erasmus+ projekt “Hi Gymnastics”
✕

16. Kongres Gimnastične zveze Slovenije

January 28, 2026

Gimnastična zveza Slovenije je v soboto, 24. januarja 2026, organizirala 16. Strokovni kongres Gimnastične zveze Slovenije. Skupno se ga je udeležilo več kot 280 strokovnih delavcev, ki v različnih vlogah delujejo v slovenski gimnastiki. Vsakoletni strokovni kongres predstavlja pomembno priložnost za stalno strokovno izpopolnjevanje, izmenjavo znanj, spremljanje najnovejših trendov, didaktičnih pristopov in znanstvenih spoznanj, s čemer se dviguje raven slovenske gimnastike.

Ob izvedbi kongresa vsakoletno izide tudi Strokovni priročnik Gimnastične zveze Slovenije, ki obravnava teme s predavanj na Strokovnem kongresu Gimnastične zveze Slovenije. Najdete ga lahko TUKAJ.

Kongres je potekal v treh ločenih delih. S predavanji so v jutranjem delu kongresa na Fakulteti za šport pričeli sodniki. Sodniške delavnice so ponudile aktualne zadnje spremembe in dopolnitve novega pravilnika ter praktične primere sojenja.

Nato je sledil krovni del predavanj, v katerem sta bili v ospredju temi odločanja in »safe guarding«. Krovna predavanja je otvoril ddr. Edvard Kolar s predavanjem Med intuicijo in analizo: umetnost odločanja gimnastičnega trenerja. Predavanje se je posvetilo vprašanju, kako gimnastični trener sprejema odločitve – od dolgoročnega načrtovanja (cilji, struktura sezonskih ciklov, izbor vaj) do hitrih reakcij v dvorani in na tekmi. Udeleženci so spoznali razlike med strateškimi, taktičnimi in operativnimi odločitvami ter vlogo analitičnega razmišljanja v primerjavi s trenersko intuicijo, zgrajeno na izkušnjah. Na konkretnih primerih je bilo prikazano, kdaj je smiselno “upočasniti in razmisliti” ter kdaj zaupati občutku – in kako lahko zavedno odločanje prispeva k varnejšemu, učinkovitejšemu in uspešnejšemu vodenju gimnastičark in gimnastičarjev.

Nato je besedo prevzel dr. Rožlje Prezelj s predavanjem Kako graditi varno okolje v športu, ki jenaslavljalo ključne elemente zagotavljanja varnega športnega okolja na ravni panožne zveze in klubov. Predstavljeni so bili izzivi pri prepoznavanju ne-varnega okolja in neprimernega ravnanja trenerjev in drugih odraslih do otrok in mladih v športu, pa tudi konkretne usmeritve za razvoj kulture, v kateri je dobrobit športnika vedno na prvem mestu. Udeleženci so dobili iztočnice, kako preko izobraževanja trenerjev, odprte komunikacije s športniki in starši ter jasnih pravil in postopkov sistematično graditi varno, podporno in spoštljivo okolje.

Popoldanski del kongresa je bil namenjen vsem športno strokovnim delavcem, ki delujejo na področju gimnastike. Moč je bilo poslušati strokovnjake, ki imajo na svojih področjih dolgoletne delovne izkušnje in neprecenljivo znanje:
»Vitkost brez tveganja«; vzpostavitev varnih okvirov v RG in športni gimnastiki (Jaka Strel)
Kultura sodelovanja v ritmični gimnastiki: načela, prakse, spremembe: manj šepetanja, več sodelovanja (dr. Matej Tušak)
Sinhroniziraj verigo, ne samo mišice: proksimalno–distalni timing in vloga trupa (Jernej Pleša)
Letna ciklizacija v gimnastiki: od klasičnih modelov do prilagoditev za celoletno tekmovanje (Mitija Samardžija P.)
Korak pred poškodbo: umeščanje preventivnih vaj v telesno pripravo mladih gimnastičark (Martin Zore)
Čista tehnika, preventiva in zaporedje učenja prvin na bradlji pri mladih gimnastičarkah (Ričard Crnjac)
Tehnika akrobatskih prvin – stegnjeni salti z obrati (Srečko Namestnik)
Okrogla miza: debata o akrobatskih disciplinah (moderator: Jure Kern)

Deli
0

Podobne novice

January 23, 2026

Športnik leta 2025 slovenske gimnastike


Preberi več
December 24, 2025

Srečno novo leto 2026!


Preberi več
December 19, 2025

Športniki, ki so zaznamovali gimnastično leto 2025


Preberi več

Slide
© 2020 Gimnastična zveza Slovenije. Vse pravice pridržane.
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani.