Kaj lahko pričakujete od gimnastike na Olimpijskih igrah Pariz 2024
Športniki, ki bodo nastopali v športni in ritmični gimnastiki ter v skokih na veliki prožni ponjavi so pripravljeni za ustvarjanje zgodovine na XXXIII. olimpijskih igrah v Parizu 2024, ki bodo potekale od 27. julija do 11. avgusta. V francoski prestolnici se bo 318 telovadcev in telovadk potegovalo za 18 olimpijskih naslovov.
Olimpijsko dogajanje se bo z nestrpno pričakovanimi tekmovanji v športni gimnastiki začelo 27. julija in bo v znameniti Areni Bercy potekalo vse do 5. avgusta, kjer bodo 2. avgusta okronali tudi nove olimpijske prvake v skokih na veliki prožni ponjavi. Ritmična gimnastika bo s tekmovanji v individualni in skupinski sestavi v ritmični gimnastiki igre zaokrožila v Areni Porte de la Chapelle med 8. in 10. avgustom.
“Gimnastika je del bistva olimpijskih iger od njihove ponovne oživitve leta 1896. Pariz 2024 nam ponuja edinstveno priložnost, da vidimo, kako se je naš šport razvil v zadnjem stoletju od olimpijskih iger v Parizu leta 1924,” je dejal predsednik FIG Morinari Watanabe. “S 15 olimpijskimi prvaki, ki tekmujejo, in mnogimi obetavnimi novinci, ki nas bodo navdušili, se veselim praznovanja naših velikih športnikov z vsemi našimi navijači v Mestu luči!”
Šport danes izgleda precej drugače kot je na zadnjih igrah v Parizu stoletje nazaj. Priljubljenost gimnastike se je skozi desetletja večala in ko so se igre razvijale, se je razvijal tudi šport: po prvih sedmih izdajah, ki so bile odprte le za moške, je ženska športna gimnastika postala del olimpijskega programa v Amsterdamu 1928.
Indivualna sesava v ritmični gimnastiki je bila uvrščeva na tekmovalni program za OI Los Angeles 1984, medtem ko je bila skupinska sestava prvič del OI v Atlanti 1996. Moški in ženski skoki na veliki prožni ponjavi so se kot najmlajši del olimpijskega programa temu pridružili na OI Sydney 2000.
Današnji tekmovalci prihajajo iz vseh delov sveta, s 53 državami, ki jih predstavljajo 192 športnih, 94 ritmičnih in 32 telovadcev na veliki prožni ponjavi. In olimpijska družina se še naprej širi: štiri države — Indonezija, Haiti, Laos in Sirija — bodo prvič zastopane. Preverite kaj lahko pričakujete od gimnastičnih bojev.
Športna gimnastika
Na pariških tekmovanjih v športni gimnastiki, ki se bodo bohotila od olimpijskih in svetovnih prvakov, nas čaka veliko zanimivega. Tri leta po nepozabnih olimpijskih igrah v Tokiu si prvaka v mnogoboju Sunisa Lee (ZDA) in Hashimoto Daiki (JPN) prizadevata popeljati svoje ekipe, obe srebrni medalji v Tokiu, na vrh stopničk in morda osvojiti še več posameznih zlatih medalj.
Hashimotov najhujši tekmec bi lahko bil Zhang Boheng (CHN), edini moški, ki ga je premagal za naslov svetovnega prvaka v mnogoboju v tem olimpijskem ciklu. Lee, ki cilja na finala na dvovišinski bradlji in gredi, se bo združila z olimpijsko prvakinjo iz leta 2016 v mnogoboju Simone Biles (ZDA) za ekipno tekmovanje in se morda tudi pomerila z njo za posamezni naslov v mnogoboju.
Štirikratna olimpijska prvakinja iz leta 2016 Biles prihaja na igre kot aktualna svetovna prvakinja v mnogoboju in prav tako številka ena na gredi in v parterni vaji. 27-letnica ima tudi dih jemajoč originalen skok, ki ga morda pokaže, ko bo poskušala postati edina ženska, ki je osvojila olimpijske naslove v mnogoboju na nezaporednih igrah.
Max Whitlock (GBR) poskuša postati prvi telovadec v moderni dobi, ki bo osvojil medaljo na štirih različnih olimpijskih igrah, medtem ko bi lahko zvezdnica dvovišinske bradlje Kaylia Nemour (ALG) postala prva afriška telovadka, ki je osvojila olimpijsko medaljo.
Številni specialisti, vključno z dvakratnim svetovnim prvakom Rhysom McClenaghanom (IRL) in Ahmadom Abu Al Soudom (JOR) ter Alex Moreno (MEX) so prav tako v igri za osvojitev prvih olimpijskih medalj za svoje države.
Ritmična gimnastika
Upokojitev olimpijske prvakinje iz Tokia 2020 Linoy Ashram (ISR) je pustila prazen prestol, vendar ni pomanjkanja tekmovalk, ki bi si ga želele osvojiti.
Med favoritkami za stopničke v posamični sestavi so aktualna svetovna prvakinja Darja Varfolomeev (GER), svetovna prvakinja iz leta 2022 Sofia Raffaeli (ITA), ter evropska prvakinja iz leta 2024 Stiliana Nikolova (BUL), svetovna dobitnica medalj Daria Atamanov (ISR) in Boryana Kaleyn (BUL), ki je ena od le šestih vračajočih se olimpijk na 24-članski štartni listi. Karkoli se bo zgodilo, bo zgodovinsko.
V skupinski sestavi se bodo svetovne prvakinje Izrael, evropske prvakinje Bolgarija in močna ekipa iz Kitajske pomerile z Italijo, Španijo, Brazilijo in gostiteljico Francijo v enem najmanj predvidljivih tekmovanj v olimpijski zgodovini. Štirinajst skupin se bo borilo za olimpijski naslov.
Skoki na veliki prožni ponjavi
Bryony Page (GBR) ima srebrno medaljo iz Ria 2016, bron iz Tokia in svetovna naslova iz let 2021 in 2023. Olimpijsko zlato je skoraj edina stvar, ki jo 33-letnica še nima, in to bi lahko dosegla v Parizu, če bo lahko preskočila preostale na 16-članski ženski lestvici. Na njeni poti sta dve močni tekmovalki, olimpijska prvakinja iz Tokia 2020 Zhu Xueying (CHN) in Hu Yicheng (CHN).
Moška tekmovanja v skokih na veliki prožni ponjavi bi lahko bila spopad treh velikih rivalov: olimpijski prvak iz Tokia Ivan Litvinovich (AIN), dvakratni svetovni prvak Yan Langyu (CHN) in svetovni prvak iz leta 2022 Dylan Schmidt (NZL), bronasti medalist iz Tokia 2020. V disciplini, v kateri njegova bit leži v nadzoru nad teleso
m v zraku, je edina gotova stvar, da bodo ti trije preizkušali svoje meje v nabito polnem 16-članskem polju.